Sıkça Sorulan Sorular - Optisyenlik (Türkçe) | İzmir Ekonomi Üniversitesi

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorular Sorular


Ülkemizdeki görme sağlığının düzeltilmesi uygulamasında göz hekimi (oftalmolog) ve optisyen görev alır. Göz hekimlerinin cerrahi müdahale, göz muayenesi ve reçete hazırlama gibi yetkileri varken optisyenlerin görevi ise hazırlanan reçeteye uygun numaralı gözlük camı, gözlük çerçevesi ve her türlü lens satışını yapmaktır. Bir Optisyenin optik mağazada Mesul Müdür olarak çalışabilmesi veya kendine ait optik mağaza işletebilmesi için Optisyenlik ruhsatnamesine sahip olması gerekir. Üniversitemizdeki Optisyenlik programında mühendislik, işletme, moda ve sağlık temeline dayalı kuramsal derslerin yanı sıra laboratuvar uygulamaları yer alır.

Optisyenlik programını başarı ile tamamlayanlar hali hazırda açık olan optik mağazalarda Mesul Müdür göreviyle çalışabileceği gibi kendilerine ait optik mağaza da açabilirler. Optisyen unvanı ile kamuda herhangi bir atama yapılmamaktadır.

Program mezunlarının ilgili mevzuat doğrultusunda dikey geçiş sınavına girerek Optik ve Akustik Mühendisliği (Gaziantep Üniversitesi), Optik Mühendisliği (Cumhuriyet Üniversitesi), Fizik ve Fizik Mühendisliği bölümlerinde lisans tamamlama olanakları bulunmaktadır.

BÖLÜM

  Puan Türü

2019 Taban Puanı

2019 Başarı Sırası

2019 Kontenjanı

Optisyenlik (Burslu)

TYT

311.81553

340.428

3

Optisyenlik  (Ücretli)

TYT

230.77691

1.127.474

27

Dönem içi uygulamalar Mert Optik şubelerinde yapılmaktadır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.