Sıkça Sorulan Sorular


Sıkça Sorular Sorular

Ülkemizdeki görme sağlığının düzeltilmesi uygulamasında göz hekimi (oftalmolog) ve optisyen görev alır. Göz hekimlerinin cerrahi müdahale, göz muayenesi ve reçete hazırlama gibi yetkileri varken optisyenlerin görevi ise hazırlanan reçeteye uygun numaralı gözlük camı, gözlük çerçevesi ve her türlü lens satışını yapmaktır. Bir Optisyenin optik mağazada Mesul Müdür olarak çalışabilmesi veya kendine ait optik mağaza işletebilmesi için Optisyenlik ruhsatnamesine sahip olması gerekir. Üniversitemizdeki Optisyenlik programında mühendislik, işletme, moda ve sağlık temeline dayalı kuramsal derslerin yanı sıra laboratuvar uygulamaları yer alır.

Optisyenlik programını başarı ile tamamlayanlar hali hazırda açık olan optik mağazalarda Mesul Müdür göreviyle çalışabileceği gibi kendilerine ait optik mağaza da açabilirler. Optisyen unvanı ile kamuda herhangi bir atama yapılmamaktadır.

Program mezunlarının ilgili mevzuat doğrultusunda dikey geçiş sınavına girerek Optik ve Akustik Mühendisliği (Gaziantep Üniversitesi), Optik Mühendisliği (Cumhuriyet Üniversitesi), Fizik ve Fizik Mühendisliği bölümlerinde lisans tamamlama olanakları bulunmaktadır.

BÖLÜM

  Puan Türü

2018 Taban Puanı

2018 Başarı Sırası

2019 Kontenjanı

Optisyenlik (Burslu)

TYT

309.881

343066

3

Optisyenlik  (Ücretli)

TYT

243.0154

948566

27