Bizi takip edin
|
EN

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

Yaşlı Bakımı (Türkçe)

HAKKIMIZDA

Programımız 2013 yılında eğitim öğretime başlamıştır. Bugüne kadar 62 mezun veren programımızda halen 45 öğrenci eğitimine devam etmektedir.

Yaşlı Bakımı Programının Kapsamı?

Tıbbın hızla gelişmesi ve bireylerin sağlık konusunda artan bilinç düzeyleri dünyada ve ülkemizde ortalama yaşam süresini arttırmıştır.  Ancak artan yaşlı nüfus, hızla çözülmesi gereken birçok sosyal, psikolojik ve tıbbi sorunu da beraberinde getirmiştir.
Bakıma gereksinim duyan yaşlıların günlük yaşam aktivitelerini sürdürmelerine ve hastalığa bağlı ortaya çıkan sağlık sorunlarının giderilmesine yardım edebilecek ve bu alanda çalışan diğer meslek elemanları ile beraber ekip halinde görev yapabilecek, yaşlıyı sağlık ve sosyal hizmet boyutuyla ele alabilecek elemanlara olan ihtiyaç hızla artmıştır.
Bu ihtiyaçlar doğrultusunda Üniversitemiz “Yaşlı Bakımı Programı” eğitimine başlamıştır.

Yaşlı Bakımı Programının Amacı Nedir?

Bu programın temel amacı; yaşlı bireylerin gereksinim duyduğu bakımı yerine getirebilmek için gerekli tıbbi ve psikolojik ortamları hazırlayan ve sunan, yaşlı bireylerin sağlığı ve yaşam kalitelerine olumlu katkı sağlayan, yaşlı bakım hizmetlerinin uygulanmasında çözüm üretebilen; analitik düşünme yeteneğine, takım çalışması bilincine ve sorumluluk duygusuna sahip meslek elemanları yetiştirmektir.
Yaşlı Bakımı Programı’mızın eğitiminde kuramsal bilginin yanı sıra hedefler doğrultusunda beceri eğitimi de önemlidir, bunun için Üniversitemizde ve anlaşmalı sağlık kurumlarında eğitim uygulamaları yapılmaktadır.

Yaşlı Bakımı Programından Mezun Olanlar Ne Yapar?

Yaşlı bakım hizmetini uygulayıcı ve geliştirici niteliğe sahip yetkin birer sağlık teknikeri olarak bu programdan mezun olacak öğrencilere “Yaşlı Bakımı Ön Lisans Diploması” verilir ve “Sağlık Teknikeri” unvanı alırlar.
Programı tamamlayarak diploma almış mezunlarımız; hem KPSS ile kamuda hem de özel sektörde çalışabilirler. Kamu ve özel sektör hastanelerinde, yaşlı bakım hizmetlerinin yürütüldüğü Sosyal Hizmetler ve huzurevleri, yaşlı bakımevleri, güçsüzler yurdu, yaşlı için gündüz merkezleri gibi kurumlarda istihdam edilebilirler.
Program mezunlarının ilgili mevzuat doğrultusunda dikey geçiş sınavına girerek Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik ile Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümlerinde lisans tamamlama olanakları da bulunmaktadır.

Neden İzmir Ekonomi Üniversitesi?

Eğitim programımız; son teknoloji ile donatılmış sınıflarda kuramsal eğitim, laboratuvarlarda beceri eğitimi; hastane ve huzurevinde klinik uygulamalar ile yaz stajı gibi kısımları içerir.

Ege Bölgesi’nin en iyi vakıf üniversitesi: İzmir Ekonomi Üniversitesi, URAP (University Ranking by Academic Performance) sıralamasına göre Ege Bölgesi’ndeki vakıf üniversiteleri arasında 1. sırada yer almaktadır.

Şehrin en güzel konumunda, tam donanımlı bir kampüs: İzmir’in Balçova ilçesindeki panoramik İzmir Körfezi’ne hakim konumu nda İzmir Ekonomi Üniversitesi, 480 kişi kapasiteli öğrenci yurdu, 220 bin elektronik kitap ile 38 bin elektronik dergiye erişim imkanı sağlayan ve 50 bin basılı kitap bulunduran kütüphanesiyle tam donanımlı bir kampüse sahiptir.

Fark yaratan sosyal olanaklar: 6500’den fazla öğrencisi, 70’in üzerindeki öğrenci kulübü, düzenli olarak kültürel ve sanatsal etkinliklerin gerçekleştirildiği 1600 kişilik anfi tiyatrosu, şehir içindeki konumu, alışveriş ve eğlence merkezlerine yakınlığı ile İzmir Ekonomi Üniversitesi, fark yaratan sosyal olanaklara sahiptir.