Bizi takip edin
|
EN

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (Türkçe)

HAKKIMIZDA

Programımız 2016 yılında eğitim öğretime başlamıştır. Bugüne kadar 76 mezun veren programımızda halen 70 öğrenci eğitimine devam etmektedir. Önlisans eğitimini tamamladıktan sonra 1 mezunumuz Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile lisans programlarına yerleşip eğitimlerine devam etmektedir.

Tıbbi laboratuvar programının amacı; hastaların tıbbi tanılarının koyulması ve tedavilerinin planlanmasına yardımcı olmak için hekim tarafından istenilen incelemeleri, doğru ve güvenilir şekilde yaparak kaliteli hizmet verebilecek olan sağlık personeli yetiştirmektir.

Sağlık ekibi içinde vazgeçilmez bir yere sahip olan tıbbi laboratuvar teknikerlerini yetiştirmek amacıyla açmış olduğumuz bu programda, öğrencilerimizin yeterli donanımda olmaları için; tıbbi mikrobiyoloji, biyokimya, hematoloji, laboratuvar kimyası, laboratuvar aletleri, parazitoloji gibi birçok alan dersi bulunmaktadır. Öğrencilerimiz okuldaki teorik derslerin yanı sıra okulun ve anlaşmalı olduğumuz kurumların laboratuvarlarında uygulama yapma imkanına da sahip olacaklardır.

Programın eğitim dili Türkçe olmakla birlikte, isteyen öğrencilere İngilizce hazırlık eğitimi imkânı da verilmektedir. Bu sayede öğrenciler sağlık alanında yabancılara hizmet veren kuruluşlarda çalışma olanağı bulmaktadırlar.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü, öğrencilerine, her bir öğrencinin tek başına uygulamayı rahatça gerçekleştirebileceği genişlikte ve donanımda laboratuvarlar sunmaktadır. Bu laboratuvarlar, bölüme başlayan öğrencilerimizin ilk yılda laboratuvar koşullarına alışması için tasarlanmıştır. İkinci yıldan itibaren, laboratuvar koşullarına alışan öğrencilerimiz hastane ortamında staj ve uygulamalarına devam ederek, yetkin birer tıbbi laboratuvar teknikeri olmaya hak kazanırlar.

Bölüm kontenjanı, öğretim elemanlarımızın derste ve laboratuvarda her bir öğrenciyle bire bir öğretim imkânı sunacak şekilde 24 kişidir. Derslerde öğrencilerin aktif katılım sağlayabileceği yöntemler kullanılmaktadır.

Programdan mezun olanlar Sağlık Teknikerleri “Tıbbi Laboratuvar Teknikleri” ön lisans diplomasına sahip olurlar.

Bu bölümden mezun olan öğrenciler; sağlık ocakları, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler, özel klinikler, hıfzıssıhha merkezleri, dispanserler, özel tanı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri, aile hekimlikleri, tüp bebek merkezleri, araştırma merkezlerinde çalışabilirler. Ayrıca ilaç firmalarının ve gıda sektörünün araştırma birimlerinde, üniversitelerin araştırma birimlerinde tekniker olarak görev yapabilirler, tıbbi cihaz sektöründe de çalışabilirler. Mezun olan öğrenciler ÖSYM tarafından yapılan dikey geçiş sınavına girerek biyoloji, biyomühendislik, hemşirelik, hemşirelik ve sağlık hizmetleri, moleküler biyoloji ve genetik bölümlerinde lisans tamamlayabilirler.

Tıbbi laboratuvar teknikleri programını tercih eden öğrencilerimize donanımlı laboratuvarlarımız eşliğinde deneyimli akademik kadromuzla eğitim vermekteyiz. Sizi de aramızda görmekten mutlu oluruz.