Bizi takip edin
|
EN

HAKKIMIZDA

Programımız 2015 yılında eğitim öğretime başlamıştır. Bugüne kadar 144 mezun veren programımızda halen 88 öğrenci eğitimine devam etmektedir. Üniversitemizin sunduğu olanaklardan biri olan Çift Anadal Programına (ÇAP) 1 kayıtlı öğrenci bulunmaktadır.

Optisyen, yetkili uzman hekim tarafından hazırlanmış reçeteye uygun olarak görme gereçlerinin seçimini, belirtilen ve tespit edilen ölçüler doğrultusunda hazırlanmasını ve hastaya adaptasyonunu sağlayan görme sağlığı teknikeri olarak tanımlanabilir. Ayrıca optisyen her türlü numaralı-numarasız gözlük camı ve çerçevesinin hazırlanması, montajı, ayarlaması, satışı ile kontakt lens satışı yapan, optisyenlik müesseselerinin işleyişinden, resmi kurumlarla anlaşma yapma ve anlaşma hükümlerinin yürütülmesinden yasal olarak sorumludur. Belirtilen niteliklere ek olarak iletişimi ve sorumluluk duygusu kuvvetli, sorun çözme yeteneği gelişmiş, teknolojik araç ve gereçleri kullanabilen, insan sağlığına önem veren ve çağın gereksinimlerine yanıt verebilecek özelliklerde optisyen yetiştirmek bu programın en temel amacıdır.

Optisyenlik programı öğrencileri sınıf içi derslerde edinecekleri kuramsal bilgilerini optik aletlerin kullanımı, sektörde kullanılan bilgisayar yazılımları ve optisyenlik alanına yönelik uygulamalar ile pekiştirecektir. Ayrıca öğrencilerimiz mağazalarda yapacakları staj ile Optisyenlik kariyerlerine ilk adımlarını atmış olacaklardır.

Bu programdan mezun olan öğrencilere Ön Lisans Diploması ve “Optisyen” unvanı verilir. Mezunlar optisyen unvanı ile kendi optik mağazalarını açabilecekleri gibi, optisyenlik müesseselerinde mesul müdür olarak da çalışabilirler.

Programlardan mezun olanların, ilgili mevzuat doğrultusunda dikey geçiş sınavına girerek Fizik Bölümünde lisans tamamlama olanakları da bulunmaktadır.

  • Mezuniyet sonrası kısa sürede çalışma fırsatı bulabilme,
  • Sağlık sektöründe yer almasına rağmen hastane ortamı dışında çalışma,
  • Sağlık, ticaret, el becerisi ve modaya dayanan geniş vizyonlu bir meslek olması,
  • İmalat ve ithalat fabrikaları, tedarik depoları, perakende firmaları ile ortak çalışmalar yaparak istihdamı optisyenlik müessesesi sahibi veya mesul müdürü ile sınırlı olmaktan çıkarabilme, bu mesleği cazip kılmaktadır.

Optisyenlik alanında kariyer hedefleyenleri programımızda görmekten mutluluk duyacağız.