Bizi takip edin
|
EN

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Türkçe)

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorular Sorular


İyonize ve iyonize olmayan radyasyonu kullanarak, hastalıkların teşhis ve tedavisi için hastayı tetkike hazırlayarak konvansiyonel ve dijital röntgen, floroskopi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, PET-BT gibi tıbbi görüntüleme cihazları ile görüntü elde edebilen, cihaz ve ekipmanların kontrol ve bakımını yapabilen nitelikli sağlık teknikeridir. Programı tamamlayarak diploma almış mezunlarımıza, Sağlık Teknikeri ünvanı ile birlikte ön lisans diploması verilir.

Programı tamamlayarak diploma almış mezunlarımızın çalışma alanları sağlık sektöründe çok önemli ve geniş bir alana sahiptir. Hastalığın teşhisi için istenmiş olan direkt grafiler, Bilgisayarlı tomografi, Magnetik Rezonans, Mammografi, Ultrasonografi gibi birimlerinde veya ışın tedavisi gören hastaların cihazlarının hazırlanması ve uygulanmasında ve Nükleer tıp bölümünün çeşitli ünitelerinde çalışma alanları vardır. Radyoloji Teknikeri ünvanı almış olan öğrencilerimizin Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda, Devlet ve Sosyal sigorta hastaneleri, Üniversite hastaneleri, Özel hastaneler ve polikliniklerde iş imkanı bulabilmektedir.

Programdan mezun olan öğrencilerimiz ilgili mevzuat doğrultusunda dikey geçiş sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde “Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri” bölümlerinde dört yıllık lisans eğitimine de devam edebilirler.

Program

  Puan Türü

2022 Taban Puanı

2022 Başarı Sırası

2022 Kontenjanı

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Burslu)

TYT

344,03011

430.428

3

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Ücretli)

TYT

264,88595

1.261.033

25

 

Barış Görüntüleme, Suat Seren Göğüs Hastanesi, Tepecik Eğitim ve araştırma Hastanesi, Eşrefpaşa Hastanesi, Gazi Hastanesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.