Bizi takip edin
|
EN

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (Türkçe)

Sıkça Sorulan Sorular

sss


Tıbbi laboratuvar teknikeri, hastaların tıbbi tanılarının koyulması ve tedavilerinin planlanmasına yardımcı olmak için hekim tarafından istenilen incelemeleri, doğru ve güvenilir şekilde yaparak kaliteli hizmet verebilecek olan sağlık personelidir. Sağlık ekibi içinde vazgeçilmez bir yere sahip olan tıbbi laboratuvar teknikerlerini yetiştirmek amacıyla bu programda, öğrencilerimizin yeterli donanımda olmaları için; tıbbi mikrobiyoloji, biyokimya, hematoloji, laboratuvar kimyası, laboratuvar aletleri, parazitoloji gibi birçok alan dersi bulunmaktadır.

 

Program mezunları sağlık sektöründe kamu ve özel kurumların hastanelerinde, polikliniklerde, özel tanı merkezlerinde, hıfzıssıhha merkezleri, dispanserler, sağlık ocakları, toplum sağlığı merkezleri, aile hekimlikleri ve tüp bebek merkezlerinde istihdam edilirler. Ayrıca ilaç firmalarının ve gıda sektörünün araştırma birimlerinde, üniversitelerin araştırma birimlerinde tekniker olarak görev yaparlar, tıbbi cihaz sektöründe çalışırlar. Sağlık turizmi sektöründe hizmet veren sağlık kuruluşları da, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu mezunları için potansiyel işveren konumundadır. Programın eğitim dili Türkçe olmakla birlikte, isteyen öğrencilere İngilizce hazırlık eğitimi imkânı da verilmek suretiyle, öğrencilere sağlık alanında yabancılara hizmet veren kuruluşlarda çalışma olanağı sağlanmaktadır.

Mezunlar, çalıştıkları laboratuvarlarda başarı sergiledikleri takdirde laboratuvar sorumlu teknikeri olabilmekte, tıbbi cihaz sektöründe de aplikasyon ve satış sorumluluğundan ürün ve satış müdürlüğüne kadar yükselebilmektedirler.

 

Program mezunlarının ilgili mevzuat doğrultusunda dikey geçiş sınavına girerek biyoloji, biyomühendislik, hemşirelik, hemşirelik ve sağlık hizmetleri, moleküler biyoloji ve genetik bölümlerinde lisans tamamlayabilirler.

Program

  Puan Türü

2022 Taban Puanı

2022 Başarı Sırası

2022 Kontenjanı

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (Burslu)

TYT

332,85899

505.456

3

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (Ücretli)

TYT

255,38897

1.417.198

25

Gazi Hastanesi laboratuvarları ve Medical Park Hastanesi laboratuvarlarında uygulama eğitimleri gerçekleştirilir.

 

Programın eğitim dili Türkçe olmakla birlikte, isteyen öğrencilere İngilizce hazırlık eğitimi imkânı da verilmektedir. Bu sayede öğrenciler sağlık alanında yabancılara hizmet veren kuruluşlarda çalışma olanağı bulmaktadırlar.

Bölüm, öğrencileri için 30 kişilik, her bir öğrencinin tek başına uygulamayı rahatça gerçekleştirebileceği genişlikte ve donanımda laboratuvarlar sunmaktadır. Bu laboratuvarlar, bölüme başlayan öğrencilerimizin ilk yılda laboratuvar koşullarına alışması için tasarlanmıştır. 2. yıldan itibaren, laboratuvar koşullarına alışan öğrencilerimiz hastane ortamında staj ve uygulamalarına devam ederek, yetkin birer tekniker olmaya hak kazanırlar.

Bölüm kontenjanı, laboratuvarda her bir öğrenciyle bire bir öğretim imkânı sunacak şekilde 24 kişidir. Derslerde öğrencilerin aktif katılım sağlayabileceği yöntemler kullanılmaktadır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.