Sıkça Sorulan Sorular


sss

Tıbbi laboratuvar teknikeri, hastaların tıbbi tanılarının koyulması ve tedavilerinin planlanmasına yardımcı olmak için hekim tarafından istenilen incelemeleri, doğru ve güvenilir şekilde yaparak kaliteli hizmet verebilecek olan sağlık personelidir. Sağlık ekibi içinde vazgeçilmez bir yere sahip olan tıbbi laboratuvar teknikerlerini yetiştirmek amacıyla bu programda, öğrencilerimizin yeterli donanımda olmaları için; tıbbi mikrobiyoloji, biyokimya, hematoloji, laboratuvar kimyası, laboratuvar aletleri, parazitoloji gibi birçok alan dersi bulunmaktadır.

 

Program mezunları sağlık sektöründe kamu ve özel kurumların hastanelerinde, polikliniklerde, özel tanı merkezlerinde, hıfzıssıhha merkezleri, dispanserler, sağlık ocakları, toplum sağlığı merkezleri, aile hekimlikleri ve tüp bebek merkezlerinde istihdam edilirler. Ayrıca ilaç firmalarının ve gıda sektörünün araştırma birimlerinde, üniversitelerin araştırma birimlerinde tekniker olarak görev yaparlar, tıbbi cihaz sektöründe çalışırlar. Sağlık turizmi sektöründe hizmet veren sağlık kuruluşları da, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu mezunları için potansiyel işveren konumundadır. Programın eğitim dili Türkçe olmakla birlikte, isteyen öğrencilere İngilizce hazırlık eğitimi imkânı da verilmek suretiyle, öğrencilere sağlık alanında yabancılara hizmet veren kuruluşlarda çalışma olanağı sağlanmaktadır.

Mezunlar, çalıştıkları laboratuvarlarda başarı sergiledikleri takdirde laboratuvar sorumlu teknikeri olabilmekte, tıbbi cihaz sektöründe de aplikasyon ve satış sorumluluğundan ürün ve satış müdürlüğüne kadar yükselebilmektedirler.

 

Program mezunlarının ilgili mevzuat doğrultusunda dikey geçiş sınavına girerek biyoloji, biyomühendislik, hemşirelik, hemşirelik ve sağlık hizmetleri, moleküler biyoloji ve genetik bölümlerinde lisans tamamlayabilirler.

Program

  Puan Türü

2018 Taban Puanı

2018 Başarı Sırası

2019 Kontenjanı

Tıbbi Laboretuvar Teknikleri (Burslu)

TYT

300,52794

396000

2

Tıbbi Laboretuvar Teknikleri (Ücretli)

TYT

231,63841

1103000

22

Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi, SBÜ. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi,  SBÜ. Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi

 

Programın eğitim dili Türkçe olmakla birlikte, isteyen öğrencilere İngilizce hazırlık eğitimi imkânı da verilmektedir. Bu sayede öğrenciler sağlık alanında yabancılara hizmet veren kuruluşlarda çalışma olanağı bulmaktadırlar.

Bölüm, öğrencileri için 30 kişilik, her bir öğrencinin tek başına uygulamayı rahatça gerçekleştirebileceği genişlikte ve donanımda laboratuvarlar sunmaktadır. Bu laboratuvarlar, bölüme başlayan öğrencilerimizin ilk yılda laboratuvar koşullarına alışması için tasarlanmıştır. 2. yıldan itibaren, laboratuvar koşullarına alışan öğrencilerimiz hastane ortamında staj ve uygulamalarına devam ederek, yetkin birer tekniker olmaya hak kazanırlar.

Bölüm kontenjanı, laboratuvarda her bir öğrenciyle bire bir öğretim imkânı sunacak şekilde 24 kişidir. Derslerde öğrencilerin aktif katılım sağlayabileceği yöntemler kullanılmaktadır.